Niezależnie od tego jakiego rodzaju problemy ze snem ma pacjent (czy to są trudności w zasypianiu, płytki i urywany sen, czy też sen zbyt krótki, nie pozwalający na regenerację), pozostawianie ich samym sobie prowadzi do dalszego narastania objawów i problemów z tym związanych.
Mało kto wie, że w leczeniu bezsenności pomóc może nie tylko lekarz, ale również psycholog. Bezsenność można bowiem leczyć również poza farmakologicznie, za pomocą terapii psychologicznej.
Bezsenność nie jest tylko stanem fizjologicznym. Jej konsekwencje są również psychologiczne a z drugiej strony, psychika chorego również wpływa na pogłębianie się objawów choroby. W efekcie tworzy się często błędne koło złożone z przyczyn i konsekwencji bezsenności – np. narastające problemy z zaśnięciem wpływają na pojawienie się lęku przed nocą i kolejna walką o sen. Ten lęk wywołuje napięcie i stres, które to pobudzenie nie pozwala choremu zasnąć. W efekcie, chory kolejnej nocy również nie jest w stanie zasnąć a jego lęk się pogłębia. Bez przerwania tego błędnego koła, trudno jest zadbać o prawidłową higienę snu i poprawić swój stan. Leczenie bezsenności u psychologa polega na przyjrzeniu się tego typu lękom, trudnościom i wpływie psychiki na pogłębianie objawów i wypracowaniu metod, które pozwolą osobie z bezsennością lepiej zadbać o swój sen i zredukować, zamiast nasilać, objawy bezsenności.
Terapia bezsenności tą metodą, daje dobre wyniki również przy bezsenności pierwotnej, w której przyczyny zaburzenia snu są niemożliwe do jednoznacznego określenia.