Skorzystaj z całodobowej opieki naszych specjalistów

Czy bezsenność można leczyć u psychologa?


Niezależnie od tego jakiego rodzaju problemy ze snem ma pacjent (czy to są trudności w zasypianiu, płytki i urywany sen, czy też sen zbyt krótki, nie pozwalający na regenerację), pozostawianie ich samym sobie prowadzi do dalszego narastania objawów i problemów z tym związanych.

Mało kto wie, że w leczeniu bezsenności pomóc może nie tylko lekarz, ale również psycholog. Bezsenność można bowiem leczyć również poza farmakologicznie, za pomocą terapii psychologicznej.


Jaką pomoc oferuje psycholog w leczeniu bezsenności?

Bezsenność nie jest tylko stanem fizjologicznym. Jej konsekwencje są również psychologiczne a z drugiej strony, psychika chorego również wpływa na pogłębianie się objawów choroby. W efekcie tworzy się często błędne koło złożone z przyczyn i konsekwencji bezsenności – np. narastające problemy z zaśnięciem wpływają na pojawienie się lęku przed nocą i kolejna walką o sen. Ten lęk wywołuje napięcie i stres, które to pobudzenie nie pozwala choremu zasnąć. W efekcie, chory kolejnej nocy również nie jest w stanie zasnąć a jego lęk się pogłębia. Bez przerwania tego błędnego koła, trudno jest zadbać o prawidłową higienę snu i poprawić swój stan. Leczenie bezsenności u psychologa polega na przyjrzeniu się tego typu lękom, trudnościom i wpływie psychiki na pogłębianie objawów i wypracowaniu metod, które pozwolą osobie z bezsennością lepiej zadbać o swój sen i zredukować, zamiast nasilać, objawy bezsenności.

Terapia bezsenności tą metodą, daje dobre wyniki również przy bezsenności pierwotnej, w której przyczyny zaburzenia snu są niemożliwe do jednoznacznego określenia.


Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ


Zapisz sięZapisz się
medica-logo-white

Gedeon Medica to 3 poradnie psychologiczno-psychiatryczne w Piasecznie, Konstancinie-Jeziorna i Zalesiu Dolnym.

Posiadamy bogatą ofertę terapii psychologicznych oraz zespół wysoko wyspecjalizowanych lekarzy, którzy prowadzą także całodobowe Specjalistyczne Centra Terapii w Konstancin Jeziorna i Zalesie Dolne.