Skorzystaj z porad naszych specjalistów

Jak znaleźć dobrego psychoterapeutę?


Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne. Wiele osób zmaga się z problemami, których źródłem nie jest ciało, a właśnie umysł. Często trudno poradzić sobie z uporczywymi myślami, przytłaczającymi emocjami. W takich momentach  z pomocą przychodzi psycholog, który pomoże w znalezieniu pierwotnej przyczyny utraty homeostazy, doradzi i zaproponuje różne możliwości wyjścia z pozoru patowej sytuacji. Doświadczany i wykształcony psychoterapeuta zna bardzo dodrze zasady funkcjonowania ludzkiej psychiki, mechanizmy obronne, zaburzenia psychiczne i jednostki chorobowe. Pora zastanowić się nad tym, jak znaleźć odpowiedniego specjalistę. 


Poszukiwany dobry psychoterapeuta – czym kierować się przy jego wyborze?

Jest wiele kwestii, na które powinno się zwracać uwagę podczas wybierania psychoterapeuty. Wymagać powinno się odpowiedniego wykształcenia o doświadczenia. Specjalista może pochwalić się pięcioletnimi studiami magisterskimi, najczęściej na kierunku psychologia. Nie może też zabraknąć co najmniej czteroletniego szkolenia z zakresu psychoterapii i certyfikatu psychoterapeuty. Dobry fachowiec regularnie poddaje swoją pracę superwizji, czyli nadzorowi innego doświadczonego terapeuty. Specjalista cały czas się rozwija, poszerza swoją wiedzę i nabywa nowych umiejętności, nie spoczywa na laurach, ale inwestuje w dokształcanie się. Powinien też przynależeć do instytucji zrzeszającej psychoterapeutów, brać udział w szkoleniach i konferencjach. Bardzo ważne w przypadku każdego terapeuty jest to, aby miał dobry kontakt z pacjentem. Zaangażowanie, empatia, wzbudzanie zaufania, cierpliwość i wyrozumiałość to cechy dobrego psychologa. Pacjent musi czuć się komfortowo do tego, aby otworzyć się i opowiedzieć o tym, co naprawdę myśli i czuje, zdradzić swoje sekrety. Profesjonalista będzie zaangażowany, punktualny, rzetelny, elastyczny w dopasowywaniu leczenia do specyfiki klienta. Powinien opierać się na najlepszych dowodach badawczych, wzmacniać motywację i nadzieję pacjenta, szanować granice relacji. Czego należy się wystrzegać?

Godnych polecenia psychoterapeutów jest naprawdę wielu i nie powinno być problemów ze znalezieniem odpowiedniego, ale nie brakuje też osób, których lepiej będzie unikać. Lampka ostrzegawcza powinna zapalić się w przypadku psychologa, który ma multum świetnych opinii zdobytych w bardzo krótkim odstępie czasu. Praca z pacjentem jest długoterminowa, dlatego początkujący psycholog nie jest w stanie w niedługim czasie pozyskać kilkudziesięciu pozytywnych opinii. Kolejną kwestią będzie przyjmowanie pacjentów poza gabinetem, czyli przykładowo w kawiarni czy parku. Jest to nieprofesjonalne i niekomfortowe dla pacjenta, nikt nie będzie czuć się bezpiecznie w takim miejscu. Wystrzegać należy się osób niemających odpowiednich kwalifikacji. Od psychoterapeuty należy wymagać doświadczenia i właściwego wykształcenia. Usługodawca nie może dyskredytować innych specjalistów, składać obietnic bez pokrycia, reklamując się na każdym kroku i zachwalając swoje usługi. Dobry psychoterapeuta nie mówi pacjentowi, jak ma żyć i postępować. Nie operuje żadnymi stereotypowymi sloganami, nie narzuca swojego toku myślenia ani przekonań.


Wypełnij formularz i umów się na wizytę stacjonarną lub online

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów wizytęUmów wizytę

Nasi psychoterapeuci

Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Magdalena Wayda-Zalewska

Magdalena Wayda-Zalewska w swojej pracy korzysta z podejścia multidyscyplinarnego łącząc różne obszary z dziedziny psychologii i medycyny. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na ostatnich odkryciach dotyczących neuronauki, zaburzeń odżywiania czy regulacji emocji.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Ewelina Gąska

Pracuje według nurtu poznawczo-behawioralnego, który jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań, opartego na dowodach naukowych. Ewelina Gąska korzysta z założeń dialogu motywującego oraz terapii zorientowanej na schematy. W pracy bardzo ważną rolę odgrywa dla niej budowanie relacji pomiędzy terapeutą a klientem oraz tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, akceptacji i zaufania.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Monika Sójka

Monika Sójka prowadzi terapię indywidualną, grupową, rodzin, par oraz konsultacje psychologiczne. Pomaga w trudnościach takich jak: wypalenie zawodowe, problemy w relacjach interpersonalnych, stres, depresja, zaburzenia lękowe, snu, nerwice, ataki paniki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychosomatyczne. Pomaga i otacza wsparciem kobiety w ciąży lub rodziny starające się o dzieci.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Beata Marcińska

Beata Marcińska to dyplomowany psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej nr 853. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi terapię, która jest poddawana stałej superwizji certyfikowanych superwizorów. Stosuje się do Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Katarzyna Gromek-Kulasza

Jest magistrem psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o specjalnościach Psychologia kliniczna i osobowości oraz Psychoprofilaktyka, psychologia zdrowia i psychoterapia. Ukończyła czteroletnie studia w zakresie psychoterapii w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.


Umów wizytę
Psychoterapeuta, Coach

mgr Alicja Borkowska-Półtorak

Prowadzi terapię indywidualną dla dorosłych i młodzieży. Zajmuje się leczeniem depresji, stresu, lęku, nerwicy lękowej, nerwicy natręctw. Pomaga osobom z niskim poczuciem własnej wartości lub niewidzących sensu życia.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psychoterapeuta

mgr Robert Gajewski

Jest psychoterapeutą pracującym w nurcie humanistycznym. Przykłada szczególną uwagę do pacjentów doświadczających trudności psychicznych, kryzysów egzystencjalnych, konfliktów wewnętrznych.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Karina Pizoń

Prowadzi konsultacje, terapie indywidualną dla młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w pracy z osobami z: zaburzeniami lękowymi (OCD, lęk napadowy, lęk uogólniony, lęk o zdrowie, lęk społeczny, zespół stresu pourazowego PTSD), traumą, zaburzeniami nastroju, niską samooceną, kryzysami emocjonalnymi oraz zaburzeniami odżywiania.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Justyna Kuszewska

Prowadzi psychoterapię osób dorosłych, które doświadczają: obniżenia nastroju, braku sensu, stanów depresyjnych, niepokoju i stanów lękowych, trudności relacyjnych, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, kryzysów życiowych, twórczych, żałoby, choroby, trudności w relacjach z dziećmi i samotnego rodzicielstwa, a także bycia rodzicem dziecka niepełnosprawnego, traumy związanej z nadużyciem i wykorzystaniem oraz z osobami, które doświadczyły uzależnienia rodziców, DDA.

Czytaj więcejUmów wizytę
medica-logo-white

Gedeon Medica to 3 poradnie psychologiczno-psychiatryczne w Piasecznie, Konstancinie-Jeziorna i Zalesiu Dolnym.

Posiadamy bogatą ofertę terapii psychologicznych oraz zespół wysoko wyspecjalizowanych lekarzy, którzy prowadzą także całodobowe Specjalistyczne Centra Terapii w Konstancin Jeziorna i Zalesie Dolne.