Warto umówić się na terapię par, jeżeli:
Każda osoba wchodzi w związek ze swoim własnym „bagażem doświadczeń”. Wszystko to co otrzymaliśmy w drodze naszego życia, wkładamy do „bagażu” i wchodzimy w związek. Dlatego tak często dochodzi do kłótni i nieporozumień, bo każdy ma inną wizję i doświadczenia i w związku z tym też inne oczekiwania. Kłótnia oczywiście też jest formą komunikacji, ale czy daje możliwości porozumiewania się? Niestety nie. Podczas kłótni nie potrafimy opanować emocji, wtedy zaczynamy obrażać i poniżać partnerkę/partnera. Skutecznej komunikacji z partnerem można nauczyć się na terapii par.
Terapia dla par to nie tylko sesje wspólne. Mimo tego, że terapia małżeńska kojarzy się głównie ze wspólnymi spotkaniami partnerów, w wielu sytuacjach wcale nie muszą one być jedynym rozwiązaniem. Pary w kryzysie mogą potrzebować indywidualnej pomocy i sesji, które w połączeniu ze wspólnymi spotkaniami dadzą odpowiednie rezultaty. Aby terapia dla par była skuteczna, żeby kochać kogoś należy najpierw kochać siebie. Żeby szanować kogoś, najpierw musimy nauczyć się szanować siebie. Brak akceptacji siebie i szacunku do siebie powoduję, że niestety nie możemy tych uczuć przekazać dalej. Dlatego często terapia dla par zaczyna się od pracy nad akceptacją siebie, a później nad poprawą relacji, komunikacji, wyrażaniu emocji i uczuć. Często jest tak, że nie byliśmy nauczeni wyrażania pozytywnych emocji, nie mieliśmy takiego przykładu, w związku z czym też nie wiemy jak to zrobić, jak wyrazić te emocję. Terapie dla par oferujemy w trybie stacjonarnym oraz online.
W terapii par kładziemy nacisk na prawidłową komunikację przez partnerów/małżonków. Uczymy życzliwości, szacunku, empatii, tolerancji, współczucia i wdzięczności.
Ważnym elementem w terapii par jest kontakt niewerbalny, czyli zastępowanie mowy, instrumentami muzycznymi. Może brzmi to zabawnie, ale w rzeczywistości jest to praca na głębokich emocjach, która przynosi najlepsze rezultaty. Ćwiczenia polegają na grze na instrumentach edukacyjnych na których może „zagrać lub uderzyć” każdy człowiek , który nie ma pojęcia o muzyce i nutach. Nie szkolimy muzyków, tylko pracujemy terapeutycznie. Pary mają możliwość ”pokłócić się muzycznie” i poczuć jak ta emocja „złości” wpływa na ciało. Co czuje partner/partnerka podczas kłótni? A także prowadzić dialog, przy tym uczyć się słuchać drugiej osoby. Umiejętność słuchania bardzo poprawia komunikacje.
„Słyszeć-nie znaczy słuchać, bo słuch jest zmysłem, a słuchanie-sztuką”~ Denis Saint Pierre
Dzięki tym ćwiczeniom pokazujemy i przekazujemy naszemu partnerowi/partnerce wszystkie nasze emocje, nasz stan wewnętrzny- emocjonalny. Wszystko co chcielibyśmy powiedzieć, ale nie potrafimy mówić, właśnie możemy zagrać! Pracujemy nad wyrażaniem emocji i swoich potrzeb w prawidłowy sposób, pracujemy nad postawieniem granic i szanowaniem tej przestrzeni. Jeżeli mamy w sobie dużo frustracji, złości i gniewu będzie przestrzeń na to, aby je wyrazić i przepracować. Poprzez ćwiczenia, te emocje będą zmodyfikowane i przepracowane.
Dzięki prawidłowej komunikacji, prowadzeniu prawidłowego dialogu, a także umiejętności słuchania i szacunku siebie nawzajem można będzie budować wspólne szczęśliwe życie na mocnych i trwałych fundamentach. Praca niewerbalna jest pracą na głębokich emocjach, a dotarcie do nich jest sukcesem terapeutycznym.
Specjalizuje się w terapii par i rodzin, w tym po angielsku, mediacje, diagnozy psychologiczne. Prowadzi także konsultacje psychologiczne, w tym z obszaru psychologii sądowej i terapię psychologiczną w nurcie integracyjnym.
Prowadzi terapie rodzinną i par, psychoterapie indywidualną dorosłych i młodzieży w nurcie systemowym. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego wydz. psychologii jest certyfikowanym psychoterapeutą Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z ponad 20-letnim doświadczeniem.