Skorzystaj z porad naszych specjalistów

Jak słuchanie muzyki wpływa na nas?

To, ze klasyczna muzyka  może pomóc w leczeniu i może też zaszkodzić już jest udowodnione przez naukowców. Muzykoterapia klasyczna dobrze dobrana (dla każdego pacjenta indywidualnie) ma korzystny wpływ w chorobie wieńcowej serca, na ciśnienie tętnicze krwi, na częstość akcji serca i oddechu, zaburzenia lękowe, problemy z bezsennością, dolegliwościach bólowych.

Rozrywkowa muzyka działa pobudzająco, metalowa może prowadzić do działań destrukcyjnych, techno może uszkodzić układ nerwowy. W zależności od tego jakiej muzyki słuchamy, zmienia się nasz nastrój i zachowanie. Oczywiście terapia poprzez muzykę  nie polega tylko na leczeniu muzyką. Jedną z form muzykoterapii jest gra na instrumentach. Jest to forma niewerbalna. Poprzez grę wyrażamy nasze przeżycia, emocję, nasz stan wewnętrzny, o którym bardzo często pacjenci nie potrafią wyrazić w sposób werbalny. Jest to praca na głębokich emocjach.

Inną formą też muzykoterapii są projekcje muzyczne. Pacjent w skupieniu słucha muzyki, która  oddziałuje na podświadomość, dociera do ukrytych, nieświadomych przeżyć, mobilizuję wyobraźnie  i przywołuje wspomnienia. Po wysłuchaniu muzyki jest omawiana projekcja.
W “faktach o świecie” 1.03.2019 r. było o muzyce, która może też negatywnie  wpływać na nasze emocję i zachowanie. Podczas pokazu technik, zaproponowałam, żeby Pani zagrała złość. Dlaczego? Często właśnie ta emocja jest zablokowana albo też wyrażana w bardzo  agresywny sposób. Nadmiar złości jest destrukcyjny dla naszego organizmu.

Na kolejnym etapie terapii przepracowujemy i modyfikujemy wszystkie przeżycia czy też emocję  z dzieciństwa albo emocję z którymi nie radzimy sobie teraz, które przeszkadzają w życiu codziennym w pracy, w kontaktach społecznych czy też w kontaktach z naszymi dziećmi.Muzykoterapia jest jedną z form leczenia w SCT. Posłuchaj podcastu, aby dowiedzieć się jak przebiega i w jaki sposób pomaga w leczeniu depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości.

POSŁUCHAJ PODCASTU

Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ


Zapisz sięZapisz się
medica-logo-white

Specjalistyczne Centrum Terapii Gedeon Medica zajmuje się stacjonarnym, całodobowym leczeniem depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości.

Nasz zespół to specjaliści z ponad 20- letnim doświadczeniem klinicznym. Charakteryzujemy się interdyscyplinarnością i indywidualnym podejściem do pacjenta. Do leczenia podchodzimy kompleksowo, dlatego oferujemy terapię na wielu płaszczyznach.