Terapia Depresja

Terapia Depresja

zaburzenia depresji
Depresja

Depresja

TRYB LECZENIA

Tryb leczenia depresji zależy od stanu zaawansowania choroby. W trybie ambulatoryjnym może być leczony pacjent, który widzi poprawę po przyjmowanych, zaleconych przez psychiatrę lekach. Jeśli zaś pomimo stosowanej farmakoterapii objawy chorobowe nie zmniejszają się, a wręcz nasilają wskazane jest zmienić tryb leczenia.

Podczas opieki pacjent korzysta z farmakoterapii pod stałą kontrolą lekarza psychiatry, z psychoterapii integratywnej, stałej opieki internistycznej i pielęgniarskiej. Przebywanie w społeczności terapeutycznej daje pacjentowi poczucie bezpieczeństwa i możliwość zdystansowania się do swoich objawów.

W Specjalistycznym Centrum Terapii oferujemy leczenie depresji zarówno dla dorosłych jak i dla młodzieży. 

PSYCHOTERAPIA

Psychoterapia polega na stosowaniu rozmaitych metod psychologicznych, dopasowanych do konkretnego pacjenta, podczas spotkań indywidualnych lub grupowych. Podczas psychoterapii indywidualnej pacjent ma możliwość przeprowadzenia szczerej rozmowy o emocjach, odczuciach, zdarzeniach, zachowaniach, nawykach oraz objawach chorobowych z terapeutom prowadzącym. Dzięki więzi między pacjentem a terapeutą, możliwe jest odreagowanie emocjonalne, uczenie się oraz wypracowanie postawy wglądowej.

Świetnym dopełnieniem psychoterapii indywidualnej jest psychoterapia grupowa, podczas której pacjent ma okazję aktywnie omawiać swoje problemy oraz podejmować nowe zachowania. Największą wartością terapii grupowej jest właśnie grupa. Dzieląc się ze społecznością swoimi doświadczeniami i przemyśleniami, pacjent otrzymuje ogromne wsparcie i motywację. Pacjent otwiera się i nabiera pewności siebie. Dodatkowo może poznać doświadczenia innych osób, które pokonały podobne trudności. Społeczność pacjentów odgrywa bardzo dużą rolę w przypadku leczenia depresji. Pacjenci nawiązują nowe przyjaźnie i znajomości, które dają ogromne wsparcie w walce z chorobą.

DOPEŁNIENIE PSYCHOTERAPII

Bardzo istotna jest również psychoedukacja, dzięki której pacjent uczy się m.in. rozpoznawania nawrotów choroby. Psychoedukacja pozwala pacjentom zrozumieć przyczynę choroby oraz niektórych zachowań czy nawyków. 

Jeżeli depresja wiąże się z traumą lub trudnymi doświadczeniami z przeszłości, skuteczną metodą jej leczenia jest psychodrama. Podczas psychodramy pacjenci odgrywają scenki, co pomaga im zrozumieć emocje odczuwane w konkretnych sytuacjach. Wyrażanie emocji ułatwiają pacjentom również zajęcia art-terapii, choreoterapii oraz muzykoterapii, podczas których mają możliwość symbolicznego wyrazu trudnych przeżyć w formie mówienia „nie wprost”.

Dużą rolę w przypadku leczenia depresji odgrywa także otoczenie, w którym pacjent się znajduje. Leśne otoczenie tworzące spokojną i domową atmosferę zapewnia odpowiednie warunki do leczenia i sprzyja lepszemu samopoczuciu pacjenta.

To top