Dowiedz się więcej na temat depresji

Depresja

Czym jest depresja?

Osoby cierpiące na depresję odczuwają głęboki i przygniatający smutek / przygnębienie. Obniżenie nastroju ma najczęściej charakter postępujący (pogłębia się) i współwystępuje z niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, a u części osób – również z myślami samobójczymi. Charakterystyczna dla depresji jest również niezdolność do przeżywania przyjemności i cieszenia się życiem, spowolnienie psychoruchowe oraz brak energii życiowej. Na depresję dwa razy częściej chorują kobiety niż mężczyźni. Dzięki szybko postawionej diagnozie, możliwe jest podjęcie skutecznego leczenia zaburzenia.Objawy depresji

Tym, co wyraźnie odróżnia depresję od zwykłego smutku, czy przygnębienia jest intensywność i długotrwałość jej objawów oraz fakt, że zakłócają one codzienne funkcjonowanie człowieka. W depresji uczucia: bezsilności, bezradności i beznadziei mają charakter progresywny i rzadko ustępują / zmniejszają się.

Narasta poczucie przytłoczenia i zmęczenia, które zaburzają lub uniemożliwiają wykonywanie codziennych obowiązków oraz sprawiają, że chory porzuca swoje hobby, unika spotkań ze znajomymi i wycofuje się z życia rodzinnego. Po jakimś czasie odsunięte na bok zostają również wszelkie ambicje zawodowe, choremu nie zależy na osiąganiu jakichkolwiek sukcesów, najczęściej nie jest również zdolny do realizacji zadań na dotychczasowym poziomie (lub wcale).

Objawy, które mogą wskazywać na depresję to:

 • przewlekłe złe samopoczucie;
 • ciągłe zmęczenie (większe niż wynikałoby to z poziomu aktywności);
 • anhedonia (w tym: utrata zainteresowań, porzucenie hobby);
 • irracjonalny lęk (o różnym charakterze: stałym lub napadowym, czasami związany z konkretnymi fobiami);
 • niska samoocena;
 • zaburzenia uwagi i koncentracji;
 • tzw. “czarne myśli” (pesymizm);
 • myśli samobójcze;
 • czyny samobójcze.

Należy pamiętać, że pojawienie się pojedynczych objawów najczęściej nie świadczy o zaburzeniu psychicznym. Objawy depresji (minimum 4 z powyższej listy) utrzymują się przez dłuższy czas i najczęściej nie są spektakularne – tlą się miesiącami lub latami, podczas których choroba się rozwija.

Rodzaje depresji

W zależności od typu przyczyny powstania choroby można wyróżnić dwa rodzaje depresji: egzogenną i endogenną. Depresja egzogenna powstaje na skutek działania czynników zewnętrznych np.  nagłej utraty pracy, gwałtownego pogorszenia się warunków bytowych i niemożności znalezienia nowego źródła zarobków. Z kolei depresja endogenna to choroba wynikająca z czynników wewnętrznych- zaburzeń hormonalnych w mózgu, przekładających się na złe samopoczucie. Natomiast ze względu na pochodzenie przyczyny choroby wyróżnia się również inne rodzaje depresji.

Najczęściej diagnozowane rodzaje depresji:


 • Depresja endogenna
 • Depresja reaktywna (egzogenna)
 • Depresja maskowana
 • Depresja poporodowa
 • Depresja lękowa (neurotyczna)
 • Dystymia (depresja przewlekła)
 • Depresja w przebiegu ChAD
 • Depresja sezonowa
Depresja endogenna

Przyczyną depresji endogennej jest niedobór hormonów (przede wszystkim serotoniny i noradrenaliny). W wyniku tych niedoborów zakłócone zostają procesy przekazywania informacji w mózgu, co z kolei przekłada się na zaburzenia nastroju. Osoba cierpiąca na depresję endogenną odczuwa ciągły smutek i przygnębienie, brakuje jej energii do życia i nie widzi jego sensu, nie ma siły na podejmowanie jakichkolwiek działań (również tych rutynowych, np. związanych z własną higieną), często miewa myśli samobójcze oraz podejmuje próby samobójcze.

Depresja reaktywna (egzogenna)

Przyczyną depresji egzogennej (reaktywnej) jest konkretne, najczęściej nagłe zdarzenie zdarzenie, które powoduje uraz psychiczny. Czynniki zewnętrzne, które mogą spowodować zachorowanie na depresję reaktywną to m.in.: gwałt, śmierć współmałżonka, śmierć dziecka, utrata domu (np. w wyniku pożaru), czy bankructwo. Depresja reaktywna, będąca reakcją na konkretne zdarzenie w życiu jest jedną z najłatwiejszych do zdiagnozowania.

Depresja maskowana

To jeden z najtrudniejszych do zdiagnozowania rodzajów depresji. Chory doświadcza różnego rodzaju objawów somatycznych, borykając się np. z: zaburzeniami miesiączkowania, bezsennością, bólami głowy i kręgosłupa, problemami z układem oddechowym (dusznością, astmą), zaburzeniami odżywiania. W związku z tym szuka przyczyn swojego stanu zdrowia u różnych specjalistów, często podejmując rozmaite terapie mające rozwiązać poszczególne problemy – niestety bez skutku.

Depresja poporodowa

Depresja poporodowa odnotowywana jest coraz częściej – przyjmuje się, że nawet co ósma kobieta boryka się z tym zaburzeniem. Przyczyną tego rodzaju depresji są zarówno gwałtowne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety po ciąży i porodzie, jak i nowa rola życiowa, oczekiwania społeczne i trudności z nią związane. Wiele kobiet w drugiej /trzeciej dobie po porodzie może odczuwać baby blues, charakteryzujący się chwiejnością nastroju, zwiększoną płaczliwością i zmęczeniem.

Jeśli te objawy nie mijają po kilku dniach i/lub nasilają się, a dodatkowo kobieta traci zainteresowanie swoim dzieckiem (ewentualne czynności pielęgnacyjne wykonywane są mechanicznie) – może to wskazywać na depresję poporodową. W leczeniu depresji poporodowej stosuje się terapię farmakologiczną, która najczęściej pozwala rozprawić się z chorobą w ciągu kilku miesięcy.

Depresja lękowa (neurotyczna)

Ogólne objawy depresji lękowej są na ogól lżejsze, ale osoba chora odczuwa ciągły, silny lęk (z reguły najmocniej odczuwany po przebudzeniu i przed zaśnięciem). Osoby cierpiące na depresję lękową odczuwają silne zmęczenie, często wycofują się z życia społecznego i borykają się z myślami samobójczymi. Zdarza się, że odczuwane lęki maskują pierwotną przyczynę złego samopoczucia, co odsuwa moment diagnozy depresji oraz podjęcia odpowiedniego leczenia.

Dystymia (depresja przewlekła)

Dystymia to szczególny rodzaj depresji – stosunkowo trudna do leczenia i rozpoznania, mająca przewlekły charakter (objawy utrzymują się przez minimum dwa lata) i często współwystępująca z nerwicami. Może mieć podłoże genetyczne (dotykać osób, u których w rodzinie występowały przypadki depresji lub innych zaburzeń psychicznych), ale również biologiczne (zaburzenia w układzie hormonalnym rzutujące na układ nerwowy). Objawy dystymii są podobne do ogólnych objawów depresji, ale mają mniej burzliwy charakter. Choroba może rozwinąć się samoistnie lub w wyniku istniejących już zaburzeń psychicznych i objawić się po zaistnieniu tzw. czynnika spustowego (nagłego, negatywnego zdarzenia losowego).

Depresja w przebiegu ChAD

Choroba afektywna dwubiegunowa, nazywane jest również zaburzeniem maniakalno – depresyjnym. W przebiegu choroby naprzemiennie występują epizody manii i depresji. Objawy epizodów depresyjnych są takie same jak w przypadku depresji. Leczenie ChAD wymaga stosowania odpowiednich leków przez całe życie. Bardzo istotnym elementem leczenia jest również psychoterapia oraz psychoedukacja, dzięki której chory uczy się rozpoznawania objawów zbliżających się epizodów i odpowiedniego reagowania na nie.

Depresja sezonowa

Okresowe obniżenie nastroju, pojawiające się najczęściej w okresie jesienno – zimowym i wynikające ze zbyt małej dawki światła / słońca. Objawami depresji sezonowej są m.in.: kłopoty ze snem, brak energii do podejmowania jakichkolwiek aktywności / działań, huśtawki nastrojów oraz zwiększony apetyt.Dowiedz się jak należy leczyć depresję

SPRAWDŹ JAK LECZYĆ DEPRESJĘ

Chcesz podjąć leczenie w Specjalistycznym Centrum Terapii?

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ KWALIFIKACYJNĄ


Zapisz sięZapisz się
medica-logo-white

Specjalistyczne Centrum Terapii Gedeon Medica zajmuje się stacjonarnym, całodobowym leczeniem depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości.

Nasz zespół to specjaliści z ponad 20- letnim doświadczeniem klinicznym. Charakteryzujemy się interdyscyplinarnością i indywidualnym podejściem do pacjenta. Do leczenia podchodzimy kompleksowo, dlatego oferujemy terapię na wielu płaszczyznach.