W zależności od fazy choroby, czasu jej trwania, zaawansowania oraz zmian somatycznych w organizmie należy dobrać odpowiedni tryb leczenia. W ostrej fazie choroby wskazane jest leczenie stacjonarne (całodobowe), w fazie zdrowienia wskazana jest terapia ambulatoryjna. Jeżeli stwierdza się narastający spadek masy ciała pomimo jedzenia odpowiedniej ilości kalorii lub BMI poniżej 15 to bezwzględnym wskazaniem jest podjęcie leczenia w trybie stacjonarnym.
W ciągu miesięcznego pobytu w Specjalistycznym Centrum Terapii pacjent korzysta ze 126h terapii. Leczenie w trybie stacjonarnym zapewnia pacjentowi wielopłaszczyznowe oddziaływanie terapeutyczne. Kompleksowe leczenie, stała opieka pielęgniarska, integratywna psychoterapia, funkcjonowanie w społeczności pacjentów, wspólne posiłki pod kontrolą personelu, przebywanie w domowej atmosferze oraz odizolowanie od czynników wywołujących objawy wpływają na poprawę stanu zdrowia pacjenta.
Leczenie anoreksji wymaga kompleksowego podejścia do pacjenta. Oprócz terapii indywidualnej należy stosować inne formy terapii. Pacjentom często sprawia trudność mówienie o emocjach, dlatego na zajęciach arteterapii, choreoterapii i muzykoterapii mogą wyrazić swoje emocje w bezpiecznych warunkach w formie mówienia „nie wprost”. Podczas terapii grupowej pacjent poprzez interakcje z innymi pacjentami ma okazję aktywnie omawiać swoje problemy oraz podejmować nowe zachowania.
Osoby z anoreksją mają negatywne wyobrażenie o własnym ciele lub jego elementach oraz negatywne osobiste relacje z własnym ciałem. Niechęć do własnego ciała wpływa negatywnie na samopoczucie oraz poczucie własnej wartości. Skuteczną formą terapii przy leczeniu anoreksji jest Terapia Obrazu Ciała (Body Image). Podczas Terapii Obrazu Ciała pacjent uczy się zmieniać nawyki, które dotychczas utrudniały mu akceptację siebie oraz poznaje techniki pomagające wypracować postawy nie oceniające i urealniające zniekształcony obraz ciała.
Dopełnieniem psychoterapii jest terapia żywieniowa. Terapia żywieniowa obejmuje indywidualnie dostosowywaną kaloryczność i rodzaj diety w zależności od stanu somatycznego pacjenta i zaawansowania choroby. Pacjent przez cały okres leczenia w Specjalistycznym Centrum Terapii jest pod stałą opieką psychodietetyka, dietetyka klinicznego oraz internisty a dieta jest na bieżąco dostosowywana do aktualnych potrzeb pacjenta. W przypadku terapii żywieniowej ważna jest edukacja i rozwianie błędnych przekonań pacjentów co do żywności, omówienie funkcji jedzenia oraz wspólne spożywanie posiłków.
W terapii ważna jest, także edukacja rodziny w zakresie rozumienia samej istoty choroby, umiejętności komunikacji z chorym, właściwego reagowania w różnych trudnych sytuacjach związanych z chorobą- czego można się nauczyć na Warsztatach Model Maudsley.