Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów

LECZENIE OTYŁOŚCI


Otyłość (nadmierna masa ciała) to ogromny problemem XXI wieku. Jest to zjawisko biologiczne towarzyszące życiu człowieka od najdawniejszych czasów.

Nieodpowiednia dieta – spożywanie dużej ilości wysokoprzetworzonego jedzenia, w tym produktów typu fast food, mało ruchu to główne przyczyny otyłości.


Czym jest otyłość?

Po pierwsze należy podkreślić, że otyłość jest bardzo groźną, przewlekłą chorobą. Otyłość to nadmierne nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczające jego fizjologiczne potrzeby i możliwości adaptacyjne.
Kiedy mówimy o otyłości? W definicji otyłości należy zawsze łączyć nadmiar tkanki tłuszczowej z patofizjologicznymi skutkami tego stanu. Przyjmuje się, że umowną granicą, od której rozpoczyna się otyłość, jest wartość 120% prawidłowej masy ciała; odpowiada to BMI=30kg/m2.
W Polsce na nadwagę i otyłość choruje około 60% społeczeństwa. Zatrważający jest fakt, że z roku na rok, coraz więcej dzieci i młodzieży zapada na tę chorobę. Wynika to z niewłaściwie zbilansowanej diety, ograniczonej ilości ruchu, spędzania wolnego czasu głównie przed komputerem lub telewizorem.Organic food for healthy nutrition and superfoods

Przyczyny otyłości

Lista przyczyn otyłości jest naprawdę bardzo długa. Wiele jest czynników, które mogą wpływać na zwiększenie masy ciała, wśród nich należy wymienić czynniki genetyczne, biologiczne, żywieniowe, farmakologiczne, środowiskowe oraz psychologiczne.

Główne czynniki, które przyczyniają się do powstawania otyłości to:

 • Nieodpowiednie odżywianie,
 • Mała aktywność fizyczna.

Diagnostyka otyłości

W wielu przypadkach sam wygląd danej osoby pozwala stwierdzić, że zmaga się z nadmierną masą ciała.

Aby w pełni zdiagnozować otyłość dokonuję się pomiarów antropometrycznych (mierzy się wzrost i masę ciała) wylicza się wskaźnik masy ciała (BMI).

BMI wyraża zależność miedzy masą ciała a wzrostem.


Wskaźnik BMI

Interpretacja:

BMI< 18,5 kg/m2– niedowaga

BMI= 18,5-24,9 kg/m2– prawidłowa masa ciała

BMI= 25-29,9 kg/m2– nadwaga

BMI≥ 30 kg/m2– otyłość

Trzy stopnie otyłości:

BMI= 30-34,9 kg/m2– I stopień
BMI= 35-39,9 kg/m2– II stopień
BMI≥ 40-III kg/m2– III stopień (wg WHO)

Nie należy stosować tego wskaźnika m.in. u dzieci, kobiet w ciąży.

Na podstawie obwodu pasa także diagnozuję się otyłość. Zgodnie z wytycznymi International Diabetes Federation (IDF, 2005) otyłość brzuszną u osób dorosłych diagnozuje się gdy obwód pasa przekracza 94 cm u mężczyzn i 80 cm u kobiet.

Mierząc obwód pasa i bioder wylicza się wskaźnik WHR (wskaźnik stosunku talii do bioder), który pozwala ocenić rozmieszczenie tkanki tłuszczowej czyli typ otyłości.Typy otyłości

Ze względu na przyczynę, która prowadzi do rozwoju otyłości wyróżniamy:

 • otyłość prostą – wynika z dodatniego bilansu energetycznego (czyli spożywamy o wiele więcej energii z pożywienia niż potrafimy wydatkować).
 • otyłość wtórną – jest jednym z objawów zaburzeń metabolicznych i różnych stanów chorobowych, np. niedoczynności tarczycy.Inna klasyfikacja pozwala nam rozróżnić:
 • otyłość androidalną (otyłość brzuszna)- typu ,,jabłko”,
 • otyłość ginoidalną (otyłość pośladkowo-udowa)- typu ,,gruszka”.

Otyłość typu brzusznego występuje głównie u mężczyzn, lecz można ją spotkać również u kobiet- szczególnie w czasie menopauzy. Wynika to z obniżenia stężenia estrogenów oraz wzrostu stężenia testosteronu.

Otyłość androidalna cechuje się nagromadzeniem tkanki tłuszczowej wewnątrz jamy brzusznej. Ten typ otyłości łączy się z zaburzeniami sprzyjającymi rozwojowi niektórych chorób. Wykazano m.in. istnienie dodatniej korelacji między występowaniem otyłości androidalnej a występowaniem choroby niedokrwiennej serca, cukrzycy typu 2.


Interpretacja

Typ andrioidalny:

Mężczyźni WHR> 1

Kobiety WHR> 0,8

Typ ginoidalny:

Mężczyźni WHR< 1

Kobiety WHR< 0,8

W diagnostyce otyłości ważna jest także ocena składu ciała (ocenienie ilości tkanki tłuszczowej, beztłuszczowej masy ciała, ilości wody).

Do pomiaru składu ciała pacjenta należy stosować metodę impedancji bioelektrycznej (BIA, Bioelectrical Impedance Analysis).


Skutki zdrowotne otyłości

Otyłość to niezależna choroba a także czynnik ryzyka różnych chorób. Nadmierna masa ciała jest czynnikiem ryzyka chorób endokrynnych, metabolicznych, układu krążenia, układu ruchu, oddechowego i niektórych chorób nowotworowych.Leczenie otyłości

W Gedeon Medica stosujemy wielokierunkowe podejście do leczenia otyłości:

 • leczenie przyczynowe
 • edukacja i stosowanie zdrowej diety ( bez głodu )
 • wzmacnianie psychicznych aspektów w procesie stopniowej utraty masy ciała
 • praca nad motywacją i wytrwałością w procesie leczenia

Elementy opieki nad osobą z nadmierna masą ciała to:

Identyfikacja czynników ryzyka nadmiernej masy ciała

 • Diagnostyka
 • Ocena ryzyka wystąpienia powikłań zdrowotnych.
 • Kierowanie na konsultacje specjalistyczne w przypadku pacjentów powikłanych.
 • Edukacja oraz wdrożenie zindywidualizowanej terapii behawioralnej (dieta, aktywność fizyczna).
 • Monitorowanie oraz ocena efektów procesu terapeutycznego, w tym ocena sposobu żywienia.

Podstawą leczenia nadmiernej masy ciała jest zmiana zachowań żywieniowych oraz aktywności fizycznej.


Jadłospis powinien być:

 • dostosowany do zwyczajów żywieniowych osoby, która się odchudza
 • dostarczać mniej energii niż wynosi zapotrzebowanie organizmu (w leczeniu dietetycznym otyłości, osobom dorosłym należy zalecać diety o obniżonej kaloryczności w odniesieniu do indywidualnie ustalonego zapotrzebowania. Dzienny deficyt kaloryczny powinien wynosić od 500 do 800 kcal),
 • dostarczać wszystkie niezbędne składniki odżywcze,
 • składać się z 4-5 posiłków,
 • łatwy do stosowania w domu oraz poza domem,
 • odpowiedni do długotrwałego stosowania,
 • stanowić wzór żywienia w przyszłości
  Do innych metod leczenia otyłości należą: farmakoterapia i leczenie chirurgiczne.

Farmakoterapię wg Standardów Leczenia Otyłości PTD należy rozważyć u osób dorosłych ze wskaźnikiem BMI > 30 kg/m2 oraz > 27 kg/mprzy współistnieniu chorób układu sercowo-naczyniowego, cukrzycy oraz obciążającego wywiadu rodzinnego, którzy nie dopowiadają na leczenie terapią behawioralną.

Leczenie chirurgiczne-operacje bariatryczne stosowane są w leczeniu otyłości III stopnia (BMI ≥ 40 kg/m2 ), a także u pacjentów z BMI 35-40 kg/m2, u których występują choroby współistniejące.

Kwalifikacja do leczenia operacyjnego wymaga niejednokrotnie odpowiedniego przygotowania do zabiegu tj. spadku masy ciała , czego pacjent sam nie jest w stanie zrobić. W Centrum Terapii Gedeon Medica przygotowujemy pacjentów , aby uzyskali masę ciała kwalifikującą do zabiegu operacyjnego.

Podsumowując należy stwierdzić, że otyłość jest chorobą, z którą trudno walczyć. Dlatego osoby z otyłością powinny być poddane profesjonalnej edukacji terapeutycznej, która dotyczyłaby motywacji leczenia, wiedzy i umiejętności.


Masz jakieś pytania lub chcesz się zapisać na wizytę kwalifikacyjną?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI


Skontaktuj sięSkontaktuj się
medica-logo-white

Specjalistyczne Centrum Terapii Gedeon Medica zajmuje się stacjonarnym, całodobowym leczeniem depresji, zaburzeń odżywiania, zaburzeń lękowych i zaburzeń osobowości.

Nasz zespół to specjaliści z ponad 20- letnim doświadczeniem klinicznym. Charakteryzujemy się interdyscyplinarnością i indywidualnym podejściem do pacjenta. Do leczenia podchodzimy kompleksowo, dlatego oferujemy terapię na wielu płaszczyznach.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny