Uzależnienie od opalania się wynikające z przekonania, ze skóra jest cały czas zbyt blada. Opalone ciało daje uzależnionemu poczucie satysfakcji, zadowolenia, swego rodzaju jest regulatorem emocji. Często kojarzy się z osobami sukcesu ( przekonanie o tym, ze lepiej sytuowane osoby częściej wyjeżdżają na wakacje), osobom chorym wydaje się, ze jak ich ciało jest zbyt blade – nie są atrakcyjne.
Do niedawna z tanoreksją borykały się najczęściej kobiety w średnim wieku. Szybko do tego grona zaczęły dołączać coraz młodsze panie i nastolatki. Przybywa także mężczyzn – najczęściej tych, którzy równolegle są uzależnieni także od siłowni.
Tanoreksja leczenie – osoba uzależniona od opalania samanie uświadamia sobie, że jest uzależniona. Tanorektycy, tak jak na przykład alkoholicy, nie dopuszczają do siebie myśli, że maja problem. Uważają, że mogą przestać w każdej chwili. I są przekonani, że to, co robią, wcale im nie szkodzi. Używają kremów z filtrem , co daje im złudne poczucie bezpieczeństwa bo przesiadują na słońcu całymi dniami. Opalają się na solarium, twierdząc, że nowoczesne lampy są całkowicie bezpieczne.
Tanorektycy uświadamiają sobie problem gdy dochodzi do poważnych komplikacji zdrowotnych, czasem zagrażających zycziu. Leczenie tanoreksji przebiega podobnie jak w przypadku innych uzależnień i wymaga długotrwałej terapii. Zdaniem psychologów tanoreksja jest jednym z najtrudniejszych tego typu zaburzeń do wyleczenia.