Skorzystaj z porad naszych specjalistów

Do kogo udać się z depresją? Psycholog czy psychiatra?

Wiele osób błędnie myśli, że psycholog i psychiatra oznacza to samo. Warto jednak poznać różnice, aby wiedzieć do którego specjalisty należy się udać z konkretnym problemem. A więc, do kogo ma się zgłosić osoba, która boryka się z depresją? Pora się nad tym zastanowić, aby rozwiać wszelkie wątpliwości.


Czy to depresja? Jak się z nią uporać?

Problemy natury psychicznej nadal są w Polsce tematem tabu, ale na szczęście mówi się o tym coraz głośniej. Rośnie świadomość tego, że depresja jest chorobą wymagającą leczenia, jak każda inna. Dotyka ona sfery psychicznej, dlatego konieczne jest zastosowanie kompleksowego leczenia, aby leczenie przebiegało u źródła problemu, a nie wyłącznie objawowo. Trzeba też pamiętać o tym, że chwilowy brak motywacji, smutek i pogorszony nastrój nie musi wskazywać na depresję. Choroba ta może dawać różne symptomy i dotyczą one zarówno psychiki, jak i ciała. Co więcej, wyróżnia się różne rodzaje depresji, a każda z nich charakteryzuje się nieco innymi objawami. Bardzo ważne jest to, aby zostać prawidłowo zdiagnozowanym, co wymaga odwiedzenia odpowiedniego specjalisty. Kluczowe jest  znalezienie pierwotnego źródła problemu i wyeliminowanie go, aby można było mówić o powrocie do zdrowia.Chcesz umówić się na wizytę?

ZADZWOŃZAPISZ SIĘ ONLINE


Do kogo udać się z depresją?

Najlepiej rozpocząć leczenie depresji wizytą u lekarza psychiatry. To on postawi diagnozę i dobierze najlepszy tryb leczenia. Po wcześniejszej rozmowie z pacjentem, oceni czy należy rozpocząć psychoterapię u psychologa i pomoże nam wybrać odpowiedniego specjalistę. Psychiatra dobiera formę leczenia indywidualnie do każdego pacjenta. W zależności od nasilenia objawów chorobowych sama psychoterapia może być wystarczająca lub może nastąpić konieczność wprowadzenia farmakoterapii. Wtedy lekarz psychiatra dostosowuje i przepisuje odpowiednie leki. Przez cały proces leczenia dostosowuje farmakoterapię na bierząco, w zależności od postępów w leczeniu. Lekarz psychiatra najlepiej jest w stanie ocenić, która forma leczenia jest odpowiednia do aktualnego stanu zdrowia pacjenta.

Największe powodzenie w leczeniu depresji zapewnia równoczesna farmakoterapia i psychoterapia, a więc praca z psychologiem i z psychiatrą jednocześnie. Aczkolwiek nie we wszystkich fazach zaawansowania depresji konieczne jest stosowanie leków, czasami psychoterapia z psychologiem jest całkowicie wystarczająca. Natomiast zawsze warto na początku wybrać się do psychiatry, aby to on zadecydował o formie leczenia, która będzie dla nas najlepsza.Depresja- objawy, rodzaje, leczenie


SPRAWDŹ

Sprawdź jak powinna wyglądać dieta w depresji


SPRAWDŹ

Wypełnij formularz i umów się na wizytę stacjonarną lub online

UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ


Umów wizytęUmów wizytę

Nasi psychiatrzy

Lekarz psychiatra

Prof. dr. hab. n. med. Katarzyna Kucharska

Katarzyna Kucharska lekarz psychiatra z wieloletnim doświadczeniem oraz wieloma nagrodami na koncie, m. in. Clinical Excellence Award i Innovation Award. Autorka i współautorka trzech książek, pięciu rozdziałów książkowych i licznych publikacji polskich i zagranicznych. Koordynator Europejskiego Centrum Edukacji i Badań nad Mózgiem Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.


Umów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Wojciech Pawlak

Wojciech Pawlak leczy pacjentów cierpiących na zaburzenia nastroju, dwubiegunowe, lękowe, stresowe pourazowe, bólowe związane z czynnikami psychicznymi oraz depresję. Oferuję pacjentom pomoc w oparciu o pogłębioną relację uwzględniającą szeroki kontekst problemów chorego oraz najnowsze osiągnięcia farmakologii i neuronaukii.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra

dr n. medycznych Ewa Lamparska

Pomaga w problemach emocjonalnych dorosłych i młodzieży-  np. trudności w relacjach, zaburzenia zachowania, samookaleczenia, próby samobójcze, zaburzenia osobowości. A także zajmuje się zaburzeniami wieku podeszłego: choroba otępienia, choroba Alzhaimera, zaburzenia psychiczne uwarunkowane organicznym uszkodzeniem mózgu, depresje, zaburzenia urojeniowe.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Anna Grigo-Skrzypek

Anna Grigo-Skrzypek zdobyła doświadczenie w Państwowym Szpitalu Klinicznym im. Prof. W. Orłowskiego CMKP – Zakład Patologii Więzi Międzyludzkich. Przez 10 lat pracowała jako lekarz podczas pobytu w Nigerii. Po uzyskaniu specjalizacji w psychiatrii rozpoczęła pracę w SPZ ZOZ Solec na Oddziale Dziennym Psychiatrycznym Rehabilitacyjnym oraz w Szpitalu Wolskim na Oddziale Psychiatryczno-Psychosomatycznym (oddział dzienny).


Umów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Elżbieta Dzisiewicz

Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u dorosłych takich jak: zaburzenia nastroju, zaburzenia depresyjne, zaburzenia nerwicowe i inne zaburzenia lękowe, zaburzenia psychiczne u osób w podeszłym wieku, schizofrenia, zaburzenia snu, uzależnienia od narkotyków oraz praca z osobami współuzależnionymi, DDA, zaburzenia adaptacyjne zwiazane ze stresem, m.in. PTSD, mobbing, stalking.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Krzysztof Kubiak

Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń pamięci, anoreksji, bulimii, zaburzeń snu, schizofrenii u młodzieży i dorosłych. Prowadzi konsultacje także w j. rosyjskim i j. angielskim.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Iwona Kos-Maszaro

Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu: zaburzeń depresyjnych, zaburzeń nastroju, choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń lękowych, zaburzeniach snu, nerwic, psychoz, schizofrenii, uzależnień, zaburzeń pamięci, zaburzeniach psychicznych w wieku podeszłym, zaburzeniach osobowości.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra

Lek. med. Joanna Jabłońska

W praktyce ambulatoryjnej najczęściej spotyka się z zaburzeniami ze sfery afektywnej – są to pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe (zwłaszcza przebiegającymi z tzw. somatyzacją, czyli np. kołataniem serca, wzrostami ciśnienia tętniczego, przewlekłymi bólami) oraz z objawami depresyjnymi. Joanna Jabłońska leczy zaburzenia snu w bezpieczny, nieuzależniający sposób. Przyjmuje pacjentów dorosłych tj. od 18r.ż, w tym także pacjentów psychogeriatrycznych.


Czytaj więcejUmów wizytę
Lekarz psychiatra dziecięcy

Lek. med. Dorota Sawicka

Dorota Sawicka posiada tytuł specjalisty w dziedzinach takich jak psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży oraz seksuologia. Skończyła 4,5 letni kurs całościowy Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także kursy psychoterapii behawioralno-poznawczej dla dzieci i młodzieży w CBT i psychoterapii krótkoterminowej w Krakowie.


Umów wizytę

Nasi psychoterapeuci

Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Magdalena Wayda-Zalewska

Magdalena Wayda-Zalewska w swojej pracy korzysta z podejścia multidyscyplinarnego łącząc różne obszary z dziedziny psychologii i medycyny. Jej zainteresowania badawcze skupiają się na ostatnich odkryciach dotyczących neuronauki, zaburzeń odżywiania czy regulacji emocji.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Ewelina Gąska

Pracuje według nurtu poznawczo-behawioralnego, który jest metodą leczenia zaburzeń psychicznych, trudności emocjonalnych oraz problematycznych zachowań, opartego na dowodach naukowych. Ewelina Gąska korzysta z założeń dialogu motywującego oraz terapii zorientowanej na schematy. W pracy bardzo ważną rolę odgrywa dla niej budowanie relacji pomiędzy terapeutą a klientem oraz tworzenie atmosfery bezpieczeństwa, akceptacji i zaufania.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Monika Sójka

Monika Sójka prowadzi terapię indywidualną, grupową, rodzin, par oraz konsultacje psychologiczne. Pomaga w trudnościach takich jak: wypalenie zawodowe, problemy w relacjach interpersonalnych, stres, depresja, zaburzenia lękowe, snu, nerwice, ataki paniki, zaburzenia odżywiania, zaburzenia psychosomatyczne. Pomaga i otacza wsparciem kobiety w ciąży lub rodziny starające się o dzieci.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Beata Marcińska

Beata Marcińska to dyplomowany psycholog i certyfikowany psychoterapeuta poznawczo-behawioralny Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej nr 853. Pracuje z młodzieżą i dorosłymi. Prowadzi terapię, która jest poddawana stałej superwizji certyfikowanych superwizorów. Stosuje się do Kodeksu Etycznego Polskiego Towarzystwa Psychologicznego.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Katarzyna Gromek-Kulasza

Jest magistrem psychologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o specjalnościach Psychologia kliniczna i osobowości oraz Psychoprofilaktyka, psychologia zdrowia i psychoterapia. Ukończyła czteroletnie studia w zakresie psychoterapii w Ośrodku Psychoterapii Systemowej w Krakowie, akredytowanym przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne.


Umów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Karina Pizoń

Prowadzi konsultacje, terapie indywidualną dla młodzieży i dorosłych. Specjalizuje się w pracy z osobami z: zaburzeniami lękowymi (OCD, lęk napadowy, lęk uogólniony, lęk o zdrowie, lęk społeczny, zespół stresu pourazowego PTSD), traumą, zaburzeniami nastroju, niską samooceną, kryzysami emocjonalnymi oraz zaburzeniami odżywiania.


Czytaj więcejUmów wizytę
Psycholog, Psychoterapeuta

mgr Justyna Kuszewska

Prowadzi psychoterapię osób dorosłych, które doświadczają: obniżenia nastroju, braku sensu, stanów depresyjnych, niepokoju i stanów lękowych, trudności relacyjnych, zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym, kryzysów życiowych, twórczych, żałoby, choroby, trudności w relacjach z dziećmi i samotnego rodzicielstwa, a także bycia rodzicem dziecka niepełnosprawnego, traumy związanej z nadużyciem i wykorzystaniem oraz z osobami, które doświadczyły uzależnienia rodziców, DDA.

Czytaj więcejUmów wizytę
medica-logo-white

Gedeon Medica to 3 poradnie psychologiczno-psychiatryczne w Piasecznie, Konstancinie-Jeziorna i Zalesiu Dolnym.

Posiadamy bogatą ofertę terapii psychologicznych oraz zespół wysoko wyspecjalizowanych lekarzy, którzy prowadzą także całodobowe Specjalistyczne Centra Terapii w Konstancin Jeziorna i Zalesie Dolne.