Lekarz psychiatra i psycholog/ psychoterapeuta uzupełniają się w terapii. Psychiatra, jako lekarz odpowiada za pomoc farmakologiczną oraz diagnozę poszczególnych dolegliwości. Psycholog zajmuje się terapią w wymiarze mechanizmów emocjonalnych, utrwalonych schematów reagowania oraz postrzegania siebie. Współpraca psychiatry i psychologa jest konieczna, aby pacjent uzyskał długotrwałą poprawę.
Pierwsza konsultacja psychiatryczna ma na celu omówienie problemu pacjenta oraz przedstawienie możliwości leczenia. Psychiatra dostosowuje odpowiednią psychoterapię i farmakoterapię do potrzeb pacjenta. Konsultacje psychiatryczne odbywają się zarówno w przychodniach lekarskich jak i online.
Warto umówić się do psychiatry, jeżeli:
Pomaga w problemach emocjonalnych dorosłych i młodzieży- np. trudności w relacjach, zaburzenia zachowania, samookaleczenia, próby samobójcze, zaburzenia osobowości. A także zajmuje się zaburzeniami wieku podeszłego: choroba otępienia, choroba Alzhaimera, zaburzenia psychiczne uwarunkowane organicznym uszkodzeniem mózgu, depresje, zaburzenia urojeniowe.
Zajmuje się diagnostyką i leczeniem zaburzeń psychicznych u dorosłych takich jak: zaburzenia nastroju, zaburzenia depresyjne, zaburzenia nerwicowe i inne zaburzenia lękowe, zaburzenia psychiczne u osób w podeszłym wieku, schizofrenia, zaburzenia snu, uzależnienia od narkotyków oraz praca z osobami współuzależnionymi, DDA, zaburzenia adaptacyjne zwiazane ze stresem, m.in. PTSD, mobbing, stalking.
Specjalizuje się w leczeniu zaburzeń lękowych, depresji, zaburzeń pamięci, anoreksji, bulimii, zaburzeń snu, schizofrenii u młodzieży i dorosłych. Prowadzi konsultacje także w j. rosyjskim i j. angielskim.
Specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu: zaburzeń depresyjnych, zaburzeń nastroju, choroby afektywnej dwubiegunowej, zaburzeń lękowych, zaburzeniach snu, nerwic, psychoz, schizofrenii, uzależnień, zaburzeń pamięci, zaburzeniach psychicznych w wieku podeszłym, zaburzeniach osobowości.
W praktyce ambulatoryjnej najczęściej spotyka się z zaburzeniami ze sfery afektywnej – są to pacjenci cierpiący na zaburzenia lękowe (zwłaszcza przebiegającymi z tzw. somatyzacją, czyli np. kołataniem serca, wzrostami ciśnienia tętniczego, przewlekłymi bólami) oraz z objawami depresyjnymi. Joanna Jabłońska leczy zaburzenia snu w bezpieczny, nieuzależniający sposób. Przyjmuje pacjentów dorosłych tj. od 18r.ż, w tym także pacjentów psychogeriatrycznych.
Dorota Sawicka posiada tytuł specjalisty w dziedzinach takich jak psychiatria, psychiatria dzieci i młodzieży oraz seksuologia. Skończyła 4,5 letni kurs całościowy Zakładu Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończyła także kursy psychoterapii behawioralno-poznawczej dla dzieci i młodzieży w CBT i psychoterapii krótkoterminowej w Krakowie.