Skorzystaj z całodobowej opieki naszych specjalistów

Terapia dla par


Sesje terapeutyczne dla par w kryzysie

Specjaliści Gedeon Medica oferują wsparcie przy rozwiązywaniu kryzysów w związkach i małżeństwach.

Terapia pary to nie tylko sesje wspólne. Mimo tego, że terapia małżeńska kojarzy się głównie ze wspólnymi spotkaniami partnerów, w wielu sytuacjach wcale nie muszą one być jedynym rozwiązaniem. Pary w kryzysie mogą potrzebować indywidualnej pomocy i sesji, które w połączeniu ze wspólnymi spotkaniami dadzą odpowiednie rezultaty.

Terapie dla par oferujemy w trybie stacjonarnym oraz online. 


Człowiek zakochany, inaczej funkcjonuje, inaczej pracuje mózg, ponieważ inaczej zaczyna pracować cały organizm. Uwalniają się związki chemiczne, które wywołują różne reakcje fizyczne organizmu. Gwałtownie wzrasta adrenalina i dopamina. Adrenalina powoduje przyśpieszenie pulsu, podekscytowanie. Dopamina- powoduje uczucie euforii. Endorfiny ”hormon szczęścia” zalewają nasze ciało, powodując poczucie zadowolenia i szczęścia… Według naukowca Dr. Mumby, miłość dzieli się na trzy etapy:

  1. Porządanie – faza napędzana przez hormony. To, co odczuwamy wówczas najsilniej, to pragnienie drugiej osoby na różnych płaszczyznach.
  2. Pociąg – w fazie drugiej czujemy stabilizację i silną więź z partnerem, za co odpowiada przepływ krwi przez ośrodki przyjemności w mózgu.
  3. Przywiązanie – tu zanikają wcześniejsze reakcje gdyż w organizmie rozwija się tolerancję na stymulanty przyjemności. Endorfiny, wazopresyna i oksytocyna zalewają nasze ciało, powodując poczucie zadowolenia i bezpieczeństwa, które sprzyja trwałej relacji”

Czy miłość jest ślepa?

Dlaczego mówimy ,że ” miłość jest ślepa”? Ponieważ na skutek „burzy” w organizmie osoba zakochana widzi partnera inaczej, idealizuje go. Widzi go takim jakim chce zobaczyć. Kiedy przechodzi ten okres „burzy” zaczyna więcej zauważać i często to co widzi już przestaje się podobać….

Każda osoba wchodzi w związek ze swoim własnym „bagażem doświadczeń”. Wszystko to co otrzymaliśmy w drodze naszego życia, wkładamy do „bagażu” i wchodzimy w związek. Dlatego tak często dochodzi do kłótni i nieporozumień, bo każdy ma inną wizję i doświadczenia i w związku z tym też inne oczekiwania. Kłótnia oczywiście też jest formą komunikacji, ale czy daje możliwości porozumiewania się? Niestety nie. Podczas kłótni nie potrafimy opanować emocji, wtedy zaczynamy obrażać i poniżać partnerkę/partnera.

W terapii często mówię, żeby kochać kogoś najpierw musimy kochać siebie. Żeby szanować kogoś, najpierw musimy nauczyć się szanować siebie. Brak akceptacji siebie i szacunku do siebie powoduję, że niestety nie możemy tych uczuć przekazać dalej. Dlatego często terapię zaczynam od pracy nad akceptacją siebie, a później zaczynam pracować nad poprawą relacji, komunikacji, wyrażaniu emocji i uczuć.

Często jest tak, że nie byliśmy nauczeni wyrażać pozytywnych emocji, nie mieliśmy takiego przykładu, w związku z czym też nie wiemy jak to zrobić, jak wyrazić te emocję.

Jeżeli w związku jest miłość, w tedy warto popracować nad relacją nad odbudowaniem związku. W terapii par kładę nacisk nad prawidłową komunikacją przez partnerów/małżonków. Uczę życzliwości, szacunku, empatii, tolerancji, współczuciu i wdzięczności.

Ważnym elementem w mojej pracy jest kontakt niewerbalny, czyli zastępowanie mowy, instrumentami muzycznymi. Może brzmi to zabawnie, ale w rzeczywistości jest to praca na głębokich emocjach, która przynosi najlepsze rezultaty. Ćwiczenia polegają na grze na instrumentach edukacyjnych na których może „zagrać lub uderzyć” każdy człowiek , który nie ma pojęcia o muzyce i nutach. Nie szkolimy muzyków, tylko pracujemy terapeutycznie.

Pary mają możliwość ”pokłócić się muzycznie” i poczuć jak ta emocja „złości” wpływa na ciało. Co czuje partner/partnerka podczas kłótni? A także prowadzić dialog, przy tym uczyć się słuchać drugiej osoby. Umiejętność słuchania bardzo poprawia komunikacje.

„Słyszeć-nie znaczy słuchać, bo słuch jest zmysłem, a słuchanie-sztuką”(Denis Saint Pierre)

Dzięki tym ćwiczeniom pokazujemy i przekazujemy naszemu partnerowi/partnerce wszystkie nasze emocje, nasz stan wewnętrzny- emocjonalny. Wszystko co chcielibyśmy powiedzieć, ale nie potrafimy mówić, właśnie możemy zagrać!

Pracujemy nad wyrażaniem emocji i swoich potrzeb w prawidłowy sposób, pracujemy nad postawieniem granic i szanowaniem tej przestrzeni. Jeżeli mamy w sobie dużo frustracji , złości i gniewu będzie przestrzeń na to, aby je wyrazić i przepracować. Poprzez ćwiczenia, te emocje będą zmodyfikowane i przepracowane.

Dzięki prawidłowej komunikacji, prowadzeniu prawidłowego dialogu, a także umiejętności słuchania i szacunku siebie nawzajem można będzie budować wspólne szczęśliwe życie na mocnych i trwałych fundamentach.

Praca niewerbalna jest pracą na głębokich emocjach, a dotarcie do nich jest sukcesem terapeutycznym.


Wypełnij formularz, a skontaktujemy się z Tobą

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ


Zapisz sięZapisz się
medica-logo-white

Gedeon Medica to 4 poradnie psychologiczno-psychiatryczne w Wilanowie, Piasecznie, Konstancinie-Jeziorna i Zalesiu Dolnym.

Posiadamy bogatą ofertę terapii psychologicznych oraz zespół wysoko wyspecjalizowanych lekarzy, którzy prowadzą także całodobowe Centra Terapii w Konstancin Jeziorna i Zalesie Dolne.

Wszelkie prawa zastrzeżone (c) 2016-2020 Gedeon Medica

Polityka prywatności | Regulamin konsultacji online | Obowiązek informacyjny