To zaburzenie o podłożu psychicznym polegające na celowym i usilnym dążeniu do redukcji masy ciała i utrzymania maksymalnie niskiej wagi, przy jednoczesnym występowaniu zaburzeń w postrzeganiu własnego ciała oraz lęku przed przybraniem na wadze. Konsekwencją choroby jest szybko postępujące wyniszczenie organizmu, które zagraża życiu i zdrowiu osoby chorej.
W anoreksji restrykcyjnej osoba chora w sposób systematyczny i konsekwentny ogranicza ilość przyjmowanego pokarmu do minimalnych porcji, ignorując znaczący spadek masy ciała. Osoby chorujące na anoreksję restrykcyjną jedzą przede wszystkim w samotności i nie chcą się przyznawać do ilości spożywanych posiłków, czasami stosują różnego rodzaju środki przeczyszczające.
Osoby cierpiące na ten rodzaj anoreksji często przez długi czas nie uświadamiają sobie choroby lub wypierają występowanie objawów, które na nią wskazują, a co za tym idzie – bardzo rzadko same szukają fachowej pomocy. Najczęściej to rodzina i bliscy, przyglądając się obiektywnie objawom i nawykom chorobowym postanawiają rozpocząć leczenie.
Anoreksja bulimiczna rozpoczyna się tak jak anoreksja restrykcyjna: osoba chora ogranicza do minimum ilość spożywanych posiłków, nieustannie walcząc z uczuciem głodu i mierząc się z wyczerpaniem organizmu. A następnie miewa napady kompulsywnego jedzenia i pochłania duże ilości wysokokalorycznego jedzenia, co wywołuje w pierwszym momencie uczucie ulgi (wynikające z zaspokojenia głodu), a w drugim – ogromne poczucie winy (wynikające z obaw przed przytyciem). Aby zlikwidować poczucie winy osoby chore na anoreksję bulimiczną prowokują wymioty lub stosują różnego rodzaju środki przeczyszczające, a w skrajnych przypadkach podejmują próby samobójcze. Pacjenci cierpiący na anoreksję bulimiczną najczęściej mają świadomość własnej choroby, dzięki czemu częściej niż osoby mierzące się z anoreksją restrykcyjną szukają fachowej pomocy.
Oto najczęściej spotykane objawy, pozwalające na rozpoznanie anoreksji:
Anoreksja (nieleczona lub leczona nieskutecznie) prowadzi do postępującego wyniszczenia organizmu, ze śmiercią włącznie.
W przebiegu choroby pojawia się szereg konsekwencji: zdrowotnych (zarówno w sferze zdrowia fizycznego, jak i psychicznego) oraz społecznych, takich jak:
Przyczyny anoreksji są złożone. Mowa tutaj o czynnikach psychologicznych, biologicznych i genetycznych, a także bodźcach rodzinnych, społecznych i kulturowych.
Oto czynniki i bodźce, które mogą sprzyjać rozwinięcia się zaburzenia odżywiania: