Anoreksji

Terapia Anoreksji

 zaburzenie

Terapia leczenie w ośrodku – jedyna skuteczna metoda.

Anoreksja to nie tylko problem związany z jedzeniem, ale skomplikowane zaburzenie odżywiania, w którym emocje, myśli i zachowania odgrywają kluczową rolę.
Rozpoczynając walkę z chorobą, pacjenci bądź ich rodzice często zwracają się najpierw do lekarzy ogólnych, dietetyków lub psychologów. W efekcie takie podejście koncentruje się jedynie na pojedynczych aspektach schorzenia – na wadze, diecie czy kwestiach psychologicznych, lecz nie stanowi spójnej całości. Niestety, brak zintegrowanych działań terapeutycznych często prowadzi do sytuacji, w której leczenie jedynie ukrywa objawy, zamiast skutecznie dotrzeć do rdzenia problemu i rozwiązać go w sposób kompleksowy.

Czas ma ogromne znaczenie.

Szczególnie w przypadkach, gdy obserwuje się niepokojące symptomy, takie jak narastający spadek masy ciała pomimo jedzenia odpowiedniej ilości kalorii, czy bardzo niskie BMI (poniżej 15). W takich sytuacjach leczenie, oferujące opiekę i wszechstronne wsparcie, jest nie tylko zalecane, ale może być niezbędne do zapewnienia bezpieczeństwa i skuteczności terapii.

Im szybciej pacjent rozpocznie kompleksową terapię, tym większa szansa na pełne wyzdrowienie.

 

Wszechstronne podejście terapeutyczne.

Anoreksja jest chorobą, która wymaga holistycznego podejścia. Leczenie odbywa się w sposób globalny skupiając się na zdrowiu fizycznym, psychicznym i emocjonalnym pacjenta. Terapia prowadzona jest jednocześnie przez wielu specjalistów z różnych dziedzin, obejmując:

  • zrozumienie indywidualnych przyczyn zaburzeń,
  • pracę nad obrazem ciała, przekonaniami i emocjami,
  • uczenie zdrowych nawyków żywieniowych i samoopieki,
  • edukacja rodziny w zakresie przyczyn i objawów choroby oraz nowych, zdrowych nawyków,
  • wsparcie dla chorego oraz rodziny po odbytym leczeniu w Ośrodku.
 zaburzenie

11 powodów, dlaczego warto rozpocząć terapię anoreksji w ośrodku.

  1. Niestety nie ma farmakologicznego lekarstwa na wyjście z anoreksji. Leczenie, jest najskuteczniejszą udokumentowaną metodą na pokonanie choroby.
  2. Terapia w ośrodku jest tańsza, niż wielokrotne wizyty u kolejnych lekarzy, specjalistów czy dietetyków.
  3. To również najszybszy sposób na wyjście z choroby gdyż skupia się na wielu aspektach jednocześnie.
  4. Odizolowanie od codziennej rzeczywistości oznacza oderwanie od czynników wywołujących objawy choroby i pogłębiających objawy.
  5. Chorzy znajdują tu zrozumienie – nie są oceniani ani krytykowani. Specjaliści zawsze podchodzą do chorych z empatią.
  6. Nasze podejście opiera się na najnowszych badaniach i praktykach klinicznych, zapewniając pacjentom najlepszą możliwą opiekę.
  7. Pacjenci spotykają się tu z rówieśnikami i osobami z podobnymi problemami. Bardzo często nawiązują się relacje, które trwają nawet po zakończonym leczeniu.
  8. Każdy pacjent jest traktowany indywidualnie, a terapia zawsze jest dostosowywana do chorego – w zależności od fazy choroby, czasu jej trwania, zaawansowania oraz zmian somatycznych w organizmie.
  9. Zespół składa się ze specjalistów, którzy są pasjonatami swojej pracy, wywodząc się z różnych nurtów. Mogą się oni poszczycić wieloletnim doświadczeniem w pracy z pacjentami.
  10. Pomimo to poszerzają swoją wiedzę o nowe metody leczenia, które dostosowywane są do zmieniających się realiów.
  11. Pacjent odbywa nawet 165 godzin różnego rodzaju terapii w ciągu miesiąca pobytu.
  12. Terapia obejmuje również edukację rodziny z zakresu przyczyn i objawów choroby oraz nowych, zdrowych nawyków, co pozwala na utrzymanie efektów terapii odbytej w ośrodku, już w środowisku domowym.

Jak wygląda leczenie anoreksji w Ośrodku Gedeon?

Stosowanie tych samych metod terapeutycznych wobec wszystkich pacjentów nie spowoduje, że wyjdą z choroby. Dlatego w Ośrodku Gedeon zapoznajemy się z pacjentem, historią jego choroby oraz środowiskiem, w którym przebywa. Na tej podstawie jest przygotowywany indywidualny program leczenia, który łączy różne metody terapeutyczne. Dzięki temu możliwa jest skuteczna walka z anoreksją na wszystkich frontach.

Nie ma drugiego takiego samego pacjenta. Dlatego też, nie ma drugiej takiej samej terapii.

Leczenie obejmuje psychoterapię, stałą opiekę pielęgniarską, funkcjonowanie w społeczności pacjentów, wspólne posiłki pod kontrolą personelu oraz odizolowanie od czynników wywołujących objawy choroby. Chory ma zapewnione przebywanie w warunkach takich jak domowe, dla zwiększenia jego komfortu na drodze do zdrowia.

Terapia żywieniowa

W naszym centrum pacjenci są pod stałą opieką psychodietetyka oraz dietetyka klinicznego. Indywidualnie dostosowana dieta, opracowana przez naszych specjalistów, uwzględnia stan somatyczny pacjenta i zaawansowanie choroby. Edukacja żywieniowa oraz wspólne spożywanie posiłków pomagają w przełamywaniu błędnych przekonań o jedzeniu i rozwijaniu zdrowych nawyków żywieniowych. Pacjenci są również pod opieką internisty, co zapewnia kompleksową opiekę medyczną.

Darmowe warsztaty z rodzicami

Podczas pobytu chorego w ośrodku, odbywają się Warsztaty Model Maudsley. Są one kierowane do rodziny chorego i stanowią wsparcie, pomagając pacjentom i ich rodzinom w adaptacji do nowych nawyków i zdrowszego stylu życia. Skupiają się one na:

  • rozumieniu samej istoty choroby,
  • umiejętności komunikacji z chorym,
  • właściwego reagowania w różnych trudnych sytuacjach związanych z chorobą.
  • wspierania swoich bliskich.

Po zakończeniu terapii w ośrodku, kontynuujemy wsparcie, pomagając pacjentom i ich rodzinom w adaptacji do nowych nawyków i zdrowszego stylu życia.

Następne kroki:

Jedyny model leczenia, który działa.

Gdy nie pomagają wizyty u kolejnych specjalistów, zaufaj kompleksowej terapii.

Poznaj proces leczenia

Zmieniliśmy życie 1500 pacjentów.

To 1500 historii, które wróciły na swoje tory i dostały kolejną szansę.

Przeczytaj ich opinie

Masz więcej pytań? Zerknij tutaj.

Jeśli nie znajdziesz tu swojej odpowiedzi, po prostu zadzwoń do nas!

Pytania i odpowiedzi

Wybierz długość trwania terapii oraz dopasuj plan cenowy.

To top